Blog
« April 2024 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
You are not logged in. Log in
Entries by Topic
All topics  «
Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
RSS Feed
View Profile
Tuesday, 28 May 2013
Do czego służy kalkulator kredytu mieszkaniowego
Kalkulator tego typu może być wykorzystywany dwojako. Po pierwsze z takich narzędzi korzystać mogą sami pracownicy banków po to, aby móc szybko odpowiedzieć klientom na pytania związane z wysokością rat kredytu czy też czasem jego spłacania. Innym zastosowaniem, także dość często wykorzystywanym jest możliwość sprawdzenia przez samych zainteresowanych, jak dokładnie spłata kredytu, o który się ubiegają będzie wyglądać. 

Dzięki takim narzędziom można też sprawdzić, jaki kredyt mieszkaniowy będzie dla nas najkorzystniejszy. Można szybko porównać w obiektywny sposób propozycję wielu różnych banków i wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy. Ale to jeszcze nie koniec możliwości narzędzi tego rodzaju. Możemy bowiem symulować za ich pomocą różne metody spłaty kredytu hipotecznego.
 
Można sprawdzić jakie koszty poniesiemy jeśli będą to raty równe, a jakie jeśli będą to raty malejące. Dokładnie też rozpisane zostanie w jakiej części spłacamy odsetki, a w jakiej sam kapitał kredytu. W przypadku tak zwanych rat malejących, chodzi o to, że w równym stopniu, co miesiąc spłacamy kapitał kredytu. 

Dzięki temu zdecydowanie szybciej zmniejsza się miesięczna wysokość odsetek (na wózki widłowe) a tym samym także i raty, chociaż początkowo może nie być to mocno odczuwalne. Dzięki takiemu kalkulatorowi można też obliczyć czy i kiedy opłaca się nam kredyt hipoteczny kalkulator spłacić wcześniej. 

Nawet jeśli w przypadku wcześniejszej spłaty będziemy zobowiązani do zapłaty dodatkowej opłaty to na podstawie tego rodzaju wyliczeń możemy sprawdzić czy jest to dla nas działanie korzystne czy też nie. Oczywiście inną kwestią jest to czy damy radę taki kredyt spłacić wcześniej ale to już zupełnie inna kwestia. Największą zaletą takich narzędzi jest to, że są one w pełni darmowe.


Posted by architeq at 9:56 AM EDT
Post Comment | Permalink
Friday, 24 May 2013
Woda zdatna do picia przy każdym stanowisku pracy obowiązkiem pracodawcy
Pracodawca oprócz praw, które tak naprawdę nigdzie jasno i wyraźnie nie są wymienione, ma mnóstwo obowiązków, których przestrzegania pilnuje cała masa instytucji uprawnionych do tego. Instytucje te w rzeczywistości dużo pracy zaczęły mieć z dniem wejścia do Unii Europejskiej. Zaczęto baczniej przyglądać się pracodawcom i miejscom pracy i to głównie dlatego, aby warunki, jakie panują w naszym rynku pracy było bardzo mocno zbliżone do tych, które mamy u naszych europejskich zrzeszonych w Unii sąsiadów. 

Dlatego też m.in. właśnie w miejscach pracy zaczęły pojawiać się w coraz to większej ilości dystrybutory wody. Pracodawca powinien pamiętać, że wszystkim zatrudnionym pracownikom należy zapewnić wodę zdatną do picia. A miejsce, w którym woda jest dostępna, powinno znajdować się nie dalej niż 75m od stanowiska pracy. Woda w butlach, którą dystrybutorzy dostarczają do firm jest wodą całkowicie zdatną do picia i z reguły pochodzi z naturalnych źródeł. Zakup takiej właśnie wody w butlach jest dla pracodawcy zdecydowanie bardziej opłacalny niż zakup wody w mniejszej ilości, pakowanej zwykle po sześć sztuk. 

Poza tym przy zakupie dużej ilości i częstych zamówieniach firmy dystrybucyjne oferują dystrybutory do wody za darmo lub za niewielką opłatą albo po prostu proponują inne bonusy, równie atrakcyjne jak woda. A jak wiadomo każdy pracodawca zawsze i wszędzie szuka oszczędności.

Posted by architeq at 5:28 AM EDT
Post Comment | Permalink
Friday, 17 May 2013
Planowanie budowy domu
Jakie materiały?

Często  nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie materiały i technologie  potrzebne  są do wybudowania domu, dlatego dobrze mieć wtedy przy sobie   prawdziwych fachowców, którym można polecić nasze przysłowiowe cztery   kąty. To oni doradzają nam jaki typ ścian będzie odpowiedni, jakich   narzędzi użyć, jaka technologia będzie dla nas najkorzystniejsza. Oni  powiedzą nam wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o usługach budowlanych.  Musimy  zastanowić się przecież, czy dom ma być energooszczędny, czy ma  to być wyciszone  i spokojne miejsce, czy ma być dużej czy małej  powierzchni, piętrowy  czy też parterowy. Musimy również dać sobie czas  na dokładne oszacowanie  całkowitych kosztów budowy i wybranie  najkorzystniejszych rozwiązań.

Co z ekipą budowlaną?

Najlepsze  firmy budowlane zazwyczaj maja bardzo napięte grafiki i mnóstwo zleceń,  warto więc   zamówić sobie taką ekipę z wyprzedzeniem. Trzeba  dysponować odpowiednia  ilością czasu na omówienie wszelkich formalności  dotyczących materiałów a  także terminów. Takich firm można szukać w  Internecie lub poprosić o  pomoc rodzinę, czy znajomych, aby polecili  nam sprawdzonych już  fachowców. Wózki widłowe też mogą okazać się pomocne.

Posted by architeq at 5:48 AM EDT
Post Comment | Permalink
Tuesday, 14 May 2013
Szpachlowanie dziur

Często po wymontowaniu różnych elementów ze ściany, takich jak gniazdko elektryczne, pozostaje dziura. Wtedy konieczne staje się jej zaplombowanie. Jest to prosta czynność która nie wymaga fachowej wiedzy, ani angażowania specjalistów. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka prostych rad jak to zrobić.

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest oczyszczenie dziury. Z wnętrza należy usunąć fragmenty farby oraz tynku. Pyłu najlepiej pozbyć się pędzlem lub odkurzaczem. Kolejna czynność to gruntowanie. Do tego celu należy użyć preparatu gruntującego który zmniejszy chłonność podłoża oraz zlepi drobne pyłki których nie wciągnął odkurzacz.

Do gruntowania najlepiej użyć drobnego pędzelka. Po tej czynności możemy przystąpić do łatania dziur. Po pierwsze musimy przygotować masę szpachlową. Do wiaderka wlewamy odmierzoną porcję wody, po czym wsypujemy zaprawę szpachlową. Jeżeli ubytek w ścianie jest duży najlepiej zastosować zaprawę cementową. Przygotowują zaprawy powinniśmy się stosować do zaleceń na ich opakowaniach.

Ostatni etap to szpachlowanie dziury. Niewielką porcję masy należy nałożyć na pacę tynkarską, którą wypełnia się otwory. Po tej czynności znów rozrabiamy masę, jednak tym razem gips szpachlowy. Pozwala on na dobre wygładzenie powierzchni. Wypełnia się nim niewielkie zagłębienia pozostałe po szpachlowaniu. Gdy już zakończymy szpachlowanie niezbędne jest przeszlifowanie. Robi się to specjalną siatką ścierną. Ostatecznie przeszlifowane miejsce odpylamy i malujemy.


Posted by architeq at 7:04 AM EDT
Post Comment | Permalink
Tuesday, 7 May 2013
Wózki widłowe i bezpieczeństwo

Przepisy bhp jasno określają wymagania jakie powinny spełniać wózki widłowe używane w zakładach pracy. Po pierwsze wózek musi być sprawny. W tym celu należy wykonywać okresowe przeglądy techniczne pojazdu oraz konserwacje. Jest to obowiązkiem pracodawcy. Wózki które napędzane są silnikami spalinowymi i są używane w pomieszczeniach zamkniętych powinny być wyposażone w specjalne filtry spalin, natomiast niedopuszczalne jest używane w pomieszczeniach zamkniętych wózków zasilanych benzyną etylizowaną. Niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracy z wózkami widłowymi jest, aby obsługiwały je tylko osoby z kwalifikacjami do tego zawodu. Operator powinien posiadać wykształcenie co najmniej zawodowe, ukończony kurs na wózek widłowy, zdany egzamin przed komisją UDT, prawo jazdy kategorii B, zaświadczenie lekarskie oraz odrębne uprawnienia operatora w postaci imiennego zezwolenia obsługi wózka wystawione przez pracodawcę.


Dodatkowo operator wózka powinien dbać o to, aby wózek oraz przewożone ładunku nie stanowiły zagrożenia. Nie może on także samodzielnie wprowadzać zmian konstrukcyjnych wózka, a codziennie przez rozpoczęciem pracy powinien on dokonać kontroli stanu technicznego wózka, który polega na sprawdzeniu układu kierowniczego, hamulców, oświetlenia oraz mechanizmu podnoszenia. Operator ma także obowiązek dostosowania ciężaru ładunku do nośności wózka. Maksymalna prędkość wózka widłowego wynosi 25 km/h, jednakże powinna ona być dostosowania do warunków pracy. Na prostych odcinkach i otwartych przestrzeniach dopuszczalna prędkość to 18 km/h, w pobliżu budynków to 12 km/h, natomiast w zamkniętych pomieszczeniach dopuszczalna prędkość nie może przekraczać 6 km/h. Ostatecznie w przypadku gdy widoczność jest ograniczona, albo gdy w miejscy pracy chodzą ludzie wózek nie może poruszać się szybciej niż 3 km/h.  


Posted by architeq at 7:25 AM EDT
Post Comment | Permalink
Monday, 15 April 2013
Kotły na węgiel

To jakie koszty ponosimy na ogrzewanie zależy w głównej mierze od wyboru paliwa. Różnice mogą być znaczne, dlatego warto przemyśleć wybór paliwa oraz kotła jakim będziemy ogrzewać nasz dom.


Przez wiele lat najpopularniejszymi w Polsce urządzeniami grzewczymi były kotły na węgiel. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo niska cena węgla. Dodatkowo kotły na węgiel także nie są drogimi urządzeniami. Niestety kotły na węgiel mają także kilka wad. Po pierwsze na taki kocioł trzeba przeznaczyć osobne pomieszczenie. Jeżeli nie trzymamy węgla w tym samym pomieszczeniu co kocioł, musimy także przeznaczyć osobne pomieszczenia na węgiel, ponieważ nie warto kupować tego surowca w małych ilościach. Zazwyczaj zakupuje się ilość wystarczającą na cały sezon grzewczy. Inną poważną wadą kotłów na węgiel jest konieczną ciągłego dozoru ich pracy, a także stosunkowo częstego, ręcznego uzupełniania paliwa. W takim kotle węgiel trzeba uzupełniać co kilka godzin. W praktyce oznacza to także konieczność wstawania w nocy. Ostatnią wadą kotłów na węgiel jest istotne zamieszczenie atmosfery. Gdy zdecydujemy się na kocioł węglowy powinniśmy pamiętać, że wymaga on odpowiedniego komina, który będzie odporny na wysokie temperatury. Kocioł taki powinien być także odpowiednio wentylowany. W pomieszczeniu w którym znajduje się kocioł powinien być otwór nawiewny, który będzie doprowadzał świeże powietrze.


Kotły na węgiel umożliwiają podgrzanie wody do wysokich temperatur rzędu 80-90 stopni Celsjusza, stąd bardzo dobrze nadają się do instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, to konieczne jest zainstalowanie dodatkowego układu który będzie obniżał temperaturę wody.  


Posted by architeq at 3:46 AM EDT
Post Comment | Permalink
Friday, 12 April 2013
Dodatkowy lokal handlowy w domu jednorodzinnym

Urządzenie we własnym domu własnego zakładu pracy to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musimy tracić czasu na dojazdy, łatwiej zorganizować sobie wtedy czas. Tworząc lokal usługowy niekiedy cały parter zostaje przeznaczony na cele usługowe, a właściciele mieszkają na piętrze. Innym rozwiązaniem jest wydzielenie części usługowej, tak jak wyodrębnia się garaż w bryle budynku. Zdecydowane rozdzielenie części prywatnej i usługowej w domu, sprawia, że nasz biznes nie zakłóca naszej prywatności.


Można wymienić wiele działalności które bez problemów można prowadzić w domu, spotyka się między innymi gabinety stomatologiczne, salony fryzjerskie, apteki, agencje ubezpieczeniowe, usługi księgowe, usługi krawieckie i wiele innych. Najpopularniejsze sposoby łączenia części mieszkalnej i usługowej to przeznaczenie parteru na część usługową lub wydzielenie odpowiedniej części w bryle budynku. Z pewnością warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ pozwala ono na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy na osobny zakład.


Posted by architeq at 6:06 AM EDT
Post Comment | Permalink
Thursday, 11 April 2013
Jak zabezpieczać się przed zimą

Współczesne nowoczesne technologie budowy domu teoretycznie pozwalają na prowadzenie robót budowlanych w okresie zimowym, jednak niskie temperatury wpływają negatywnie na proces budowlany. Dlatego w praktyce organizację prac warunkuje pogoda, w szczególności temperatura.


Często zdarza się, że nie udaje nam się zakończyć robót ziemnych zanim nadejdzie zima. Najlepiej przełożyć je wtedy do wiosny. Poczynione już wykopy należy zabezpieczyć warstwą styropianu lub słomianymi matami położonymi na dnie. Gdy mamy już wylane fundamenty warto skorzystać z materiałów mrozoodpornych. W zimie mogą się pojawić tak zwane wysadziny gruntowe. Jest to zjawisko zamarzania wody w gruncie i rozsadzania go. Zastosowanie materiałów mrozoodpornych może temu zapobiec, zwiększają one odporność fundamentów. Dodatkowo fundamenty powinno się zabezpieczyć poprzez przykrycie styropianem oraz obsypanie niewielką warstwą ziemi.


Jeżeli mamy ukończony dom w stanie surowym powinniśmy zadbać o odpowiednie ogrzewanie domu w środku, zwłaszcza gdy przewidujemy tynkowanie. Warto zapewnić domowi także odpowiednią wentylację, która umożliwi odprowadzanie na bieżąco wilgoci. Z kolei w wykończonym, ale niezamieszkanym domu należy utrzymywać temperaturę około 10-14 stopni Celsjusza.



Posted by architeq at 2:57 AM EDT
Post Comment | Permalink
Wednesday, 10 April 2013
Transport
Zmiany cywilizacyjne spowodowały, że transport zaczął odgrywać bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To co dziś jest standardem kiedyś było wręcz niewyobrażalne. Podróż na inny kontynent i powrót do domu aktualnie może zająć kilkadziesiąt godzin, kiedyś natomiast tego typu wyprawy trwały latami. Definicja transportu wskazuje na rozprzestrzenianie się ludzi i ładunków przy pomocy różnego typu środków służących do przemieszczania. Bardzo duży wpływ na transport ma stan gospodarki danego kraju i odwrotnie. Dynamizacja branży transportowo-spedycyjno-logistycznej stymuluje gospodarkę krajową, natomiast ekspansja gospodarcza podwyższa wskaźniki branży TSL.
Standardowo wyróżniamy transport pasażerski oraz towarowy. Inne podziały dotyczą dróg transportowych – lądowych, powietrznych i morskich, natomiast w transporcie lądowym – rurociągowych, drogowych i kolejowych.

Optymalizacja i zrównoważenie wykorzystania zasobów to główne hasła dotyczące transportu współmodalnego. Wskazuje on na poszukiwanie takich rozwiązań, które zadowolą wszystkich uczestników transportu. Najistotniejszą wartością w transporcie współmodalnym jest efektywność. Tak należy zorganizować transport z wykorzystaniem różnego typu kombinacji, aby w jak najkrótszym czasie przewieźć ładunek jak najniższym kosztem. Ważnym aspektem jest także wzgląd na ekologiczność. Transport powinien być przygotowany ze szczególnym uwzględnieniem jak najmniejszej emisyjności zanieczyszczeń do atmosfery – tak, aby poszczególne fazy zbytnio nie ingerowały w ekosystem. 

Posted by architeq at 5:10 AM EDT
Post Comment | Permalink
Sunday, 7 April 2013
Autostrady a ekologia

W Polsce wstydzimy się stanu dróg i od wielu lat podejmowane są próby udoskonalania infrastruktury. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem. Zapominamy jednak w tej walce o „lepsze jutro”, że za zaasfaltowaną Europą może kryć się wielkie niebezpieczeństwo. Dla przyrody, a w tym dla człowieka.


Wszystkie grupy przyrodników zgadzają się co do jednej kwestii – warto wspierać alternatywne środki transportu, takie jak kolej czy samoloty. Budowę dróg natomiast traktuje się jako zło konieczne. Niezmiernie trudno zatrzymać budowę autostrady. Walce drogowe zablokowane w trakcie prac lub rozściełasz asfaltu otoczony przyrodnikami to pomysły nie należące do najlepszych.


Zwróćmy uwagę, że budowa autostrad to bardzo silna ingerencja w środowisko naturalne. Zmieniają się rozkłady roślin i zwierząt, tworzą się nowe – nienaturalne. Przede wszystkim następuje utrata siedlisk. Budowa dróg to nie tylko pasy jezdni, ale także tunele, stacje benzynowe i mosty. Razem wyniesie to około kilkunastu hektarów ziemi, co jest równoznaczne z zabraniem tej przestrzeni zwierzętom i roślinom. Pamiętajmy, że my także jesteśmy częścią środowiska naturalnego. Wszystko co zabieramy zwierzętom i roślinom, zabieramy tak naprawdę sobie. Miejsca, z których pozyskuje się kruszywa do budowy dróg także wpływają bardzo negatywnie na środowisko.


Zmiany warunków środowiskowych związane są z osuszaniem terenów pod autostradę, budową nasypów, hałasem oraz zanieczyszczeniami, które powstają w trakcie eksploatowania autostrad.


Na drogach ekspresowych ginie znaczy procent populacji wilków, rysi, ptaków i wielu innych zwierząt. Jest to jeden z głównych powodów zmniejszania się populacji określonych gatunków. Bioróżnorodność słabnie.
Projektowanie dróg skoro jest już tym złem koniecznym powinno uwzględniać cenne obszary przyrodnicze, a w szczególności te, które chronione są prawem. Potrzebna jest waloryzacja obejmująca cały kraj. Tylko w taki sposób można ocenić skutki budowy autostrad. Istnieją sposoby na zmniejszenie negatywnych skutków, wystarczy tylko chcieć. Hałas można ograniczać akustycznymi ekranami czy zielenią izolacyjna i dogęszczającą. Budowa przejść pozwoli zmniejszyć izolację zwierząt i uchroni przed kolizjami na drodze. Dla małych zwierząt potrzebne są przejścia pod drogami. Czasami konieczne będzie wybudowanie zastępczych zbiorników wody dla płazów. Bardzo istotne jest utrzymanie szlaków migracyjnych zwierząt.


Posted by architeq at 10:45 AM EDT
Post Comment | Permalink

Newer | Latest | Older