Blog
« April 2013 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
You are not logged in. Log in
Entries by Topic
All topics  «
Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
RSS Feed
View Profile
Sunday, 7 April 2013
Autostrady a ekologia

W Polsce wstydzimy się stanu dróg i od wielu lat podejmowane są próby udoskonalania infrastruktury. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem. Zapominamy jednak w tej walce o „lepsze jutro”, że za zaasfaltowaną Europą może kryć się wielkie niebezpieczeństwo. Dla przyrody, a w tym dla człowieka.


Wszystkie grupy przyrodników zgadzają się co do jednej kwestii – warto wspierać alternatywne środki transportu, takie jak kolej czy samoloty. Budowę dróg natomiast traktuje się jako zło konieczne. Niezmiernie trudno zatrzymać budowę autostrady. Walce drogowe zablokowane w trakcie prac lub rozściełasz asfaltu otoczony przyrodnikami to pomysły nie należące do najlepszych.


Zwróćmy uwagę, że budowa autostrad to bardzo silna ingerencja w środowisko naturalne. Zmieniają się rozkłady roślin i zwierząt, tworzą się nowe – nienaturalne. Przede wszystkim następuje utrata siedlisk. Budowa dróg to nie tylko pasy jezdni, ale także tunele, stacje benzynowe i mosty. Razem wyniesie to około kilkunastu hektarów ziemi, co jest równoznaczne z zabraniem tej przestrzeni zwierzętom i roślinom. Pamiętajmy, że my także jesteśmy częścią środowiska naturalnego. Wszystko co zabieramy zwierzętom i roślinom, zabieramy tak naprawdę sobie. Miejsca, z których pozyskuje się kruszywa do budowy dróg także wpływają bardzo negatywnie na środowisko.


Zmiany warunków środowiskowych związane są z osuszaniem terenów pod autostradę, budową nasypów, hałasem oraz zanieczyszczeniami, które powstają w trakcie eksploatowania autostrad.


Na drogach ekspresowych ginie znaczy procent populacji wilków, rysi, ptaków i wielu innych zwierząt. Jest to jeden z głównych powodów zmniejszania się populacji określonych gatunków. Bioróżnorodność słabnie.
Projektowanie dróg skoro jest już tym złem koniecznym powinno uwzględniać cenne obszary przyrodnicze, a w szczególności te, które chronione są prawem. Potrzebna jest waloryzacja obejmująca cały kraj. Tylko w taki sposób można ocenić skutki budowy autostrad. Istnieją sposoby na zmniejszenie negatywnych skutków, wystarczy tylko chcieć. Hałas można ograniczać akustycznymi ekranami czy zielenią izolacyjna i dogęszczającą. Budowa przejść pozwoli zmniejszyć izolację zwierząt i uchroni przed kolizjami na drodze. Dla małych zwierząt potrzebne są przejścia pod drogami. Czasami konieczne będzie wybudowanie zastępczych zbiorników wody dla płazów. Bardzo istotne jest utrzymanie szlaków migracyjnych zwierząt.


Posted by architeq at 10:45 AM EDT
Post Comment | Permalink

View Latest Entries