Blog
« April 2013 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
You are not logged in. Log in
Entries by Topic
All topics  «
Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
RSS Feed
View Profile
Thursday, 11 April 2013
Jak zabezpieczać się przed zimą

Współczesne nowoczesne technologie budowy domu teoretycznie pozwalają na prowadzenie robót budowlanych w okresie zimowym, jednak niskie temperatury wpływają negatywnie na proces budowlany. Dlatego w praktyce organizację prac warunkuje pogoda, w szczególności temperatura.


Często zdarza się, że nie udaje nam się zakończyć robót ziemnych zanim nadejdzie zima. Najlepiej przełożyć je wtedy do wiosny. Poczynione już wykopy należy zabezpieczyć warstwą styropianu lub słomianymi matami położonymi na dnie. Gdy mamy już wylane fundamenty warto skorzystać z materiałów mrozoodpornych. W zimie mogą się pojawić tak zwane wysadziny gruntowe. Jest to zjawisko zamarzania wody w gruncie i rozsadzania go. Zastosowanie materiałów mrozoodpornych może temu zapobiec, zwiększają one odporność fundamentów. Dodatkowo fundamenty powinno się zabezpieczyć poprzez przykrycie styropianem oraz obsypanie niewielką warstwą ziemi.


Jeżeli mamy ukończony dom w stanie surowym powinniśmy zadbać o odpowiednie ogrzewanie domu w środku, zwłaszcza gdy przewidujemy tynkowanie. Warto zapewnić domowi także odpowiednią wentylację, która umożliwi odprowadzanie na bieżąco wilgoci. Z kolei w wykończonym, ale niezamieszkanym domu należy utrzymywać temperaturę około 10-14 stopni Celsjusza.



Posted by architeq at 2:57 AM EDT
Post Comment | Permalink
Wednesday, 10 April 2013
Transport
Zmiany cywilizacyjne spowodowały, że transport zaczął odgrywać bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To co dziś jest standardem kiedyś było wręcz niewyobrażalne. Podróż na inny kontynent i powrót do domu aktualnie może zająć kilkadziesiąt godzin, kiedyś natomiast tego typu wyprawy trwały latami. Definicja transportu wskazuje na rozprzestrzenianie się ludzi i ładunków przy pomocy różnego typu środków służących do przemieszczania. Bardzo duży wpływ na transport ma stan gospodarki danego kraju i odwrotnie. Dynamizacja branży transportowo-spedycyjno-logistycznej stymuluje gospodarkę krajową, natomiast ekspansja gospodarcza podwyższa wskaźniki branży TSL.
Standardowo wyróżniamy transport pasażerski oraz towarowy. Inne podziały dotyczą dróg transportowych – lądowych, powietrznych i morskich, natomiast w transporcie lądowym – rurociągowych, drogowych i kolejowych.

Optymalizacja i zrównoważenie wykorzystania zasobów to główne hasła dotyczące transportu współmodalnego. Wskazuje on na poszukiwanie takich rozwiązań, które zadowolą wszystkich uczestników transportu. Najistotniejszą wartością w transporcie współmodalnym jest efektywność. Tak należy zorganizować transport z wykorzystaniem różnego typu kombinacji, aby w jak najkrótszym czasie przewieźć ładunek jak najniższym kosztem. Ważnym aspektem jest także wzgląd na ekologiczność. Transport powinien być przygotowany ze szczególnym uwzględnieniem jak najmniejszej emisyjności zanieczyszczeń do atmosfery – tak, aby poszczególne fazy zbytnio nie ingerowały w ekosystem. 

Posted by architeq at 5:10 AM EDT
Post Comment | Permalink
Sunday, 7 April 2013
Autostrady a ekologia

W Polsce wstydzimy się stanu dróg i od wielu lat podejmowane są próby udoskonalania infrastruktury. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem. Zapominamy jednak w tej walce o „lepsze jutro”, że za zaasfaltowaną Europą może kryć się wielkie niebezpieczeństwo. Dla przyrody, a w tym dla człowieka.


Wszystkie grupy przyrodników zgadzają się co do jednej kwestii – warto wspierać alternatywne środki transportu, takie jak kolej czy samoloty. Budowę dróg natomiast traktuje się jako zło konieczne. Niezmiernie trudno zatrzymać budowę autostrady. Walce drogowe zablokowane w trakcie prac lub rozściełasz asfaltu otoczony przyrodnikami to pomysły nie należące do najlepszych.


Zwróćmy uwagę, że budowa autostrad to bardzo silna ingerencja w środowisko naturalne. Zmieniają się rozkłady roślin i zwierząt, tworzą się nowe – nienaturalne. Przede wszystkim następuje utrata siedlisk. Budowa dróg to nie tylko pasy jezdni, ale także tunele, stacje benzynowe i mosty. Razem wyniesie to około kilkunastu hektarów ziemi, co jest równoznaczne z zabraniem tej przestrzeni zwierzętom i roślinom. Pamiętajmy, że my także jesteśmy częścią środowiska naturalnego. Wszystko co zabieramy zwierzętom i roślinom, zabieramy tak naprawdę sobie. Miejsca, z których pozyskuje się kruszywa do budowy dróg także wpływają bardzo negatywnie na środowisko.


Zmiany warunków środowiskowych związane są z osuszaniem terenów pod autostradę, budową nasypów, hałasem oraz zanieczyszczeniami, które powstają w trakcie eksploatowania autostrad.


Na drogach ekspresowych ginie znaczy procent populacji wilków, rysi, ptaków i wielu innych zwierząt. Jest to jeden z głównych powodów zmniejszania się populacji określonych gatunków. Bioróżnorodność słabnie.
Projektowanie dróg skoro jest już tym złem koniecznym powinno uwzględniać cenne obszary przyrodnicze, a w szczególności te, które chronione są prawem. Potrzebna jest waloryzacja obejmująca cały kraj. Tylko w taki sposób można ocenić skutki budowy autostrad. Istnieją sposoby na zmniejszenie negatywnych skutków, wystarczy tylko chcieć. Hałas można ograniczać akustycznymi ekranami czy zielenią izolacyjna i dogęszczającą. Budowa przejść pozwoli zmniejszyć izolację zwierząt i uchroni przed kolizjami na drodze. Dla małych zwierząt potrzebne są przejścia pod drogami. Czasami konieczne będzie wybudowanie zastępczych zbiorników wody dla płazów. Bardzo istotne jest utrzymanie szlaków migracyjnych zwierząt.


Posted by architeq at 10:45 AM EDT
Post Comment | Permalink
Friday, 5 April 2013
Spread walutowy

Z pojęciem tym spotkamy się, gdy będziemy chcieli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w innej walucie niż złotówki. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży dwóch różnych walut. Ta różnica to właśnie spread walutowy, który wpływa na koszt ogólny kredytu.


Każdy bank sam ustala wysokość spreadu walutowego. Zazwyczaj nie przekracza on kilku procent. My dostajemy kredyt według ceny kupna określonej waluty, nasza miesięczna rata zaś obliczana jest w kontekście wartości sprzedaży danej waluty. Najprościej mówiąc, wartość kredytu walutowego jest wyższa o wartość spreadu. Im mniejszy spread, tym mniej mamy do zapłaty. W każdym banku otrzymamy informacje na temat wysokości spreadu. Dostępne są one także na stronach internetowych placówek.

Nie trzeba się zbytnio martwić zmianami wartości spreadu, gdyż jest ona względnie stabilna. Zarząd banku swoje ustalenia utrzymuje zazwyczaj przez dłuższy czas. Trzeba pamiętać, że kredyty hipoteczne niejednokrotnie zaciągane są na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat, zatem istnieje spore prawdopodobieństwo, że wartość ta może ulec zmianie. Nie należy się jednak spodziewać spektakularnych zmian.

 

 


Posted by architeq at 6:05 AM EDT
Post Comment | Permalink
Friday, 29 March 2013
New Day
Hello:-)

Posted by architeq at 9:47 AM EDT
Post Comment | Permalink

Newer | Latest | Older